Co dělat, když srazíte zvíře (část 1)

Statistiky českých silnic

Doba koronaviru a momentálně i ekonomické krize měla na celou problematiku značný vliv. Aut i motorek na silnici výrazně ubylo, a snížily se tedy i počty sražené zvěře. Nařízení však platí stále stejná a během let se příliš nemění. Přesto neuškodí si je občas zopakovat a především se zaměřit na to, jak srážce předejít.

Podle policejních statistik zemře na českých silnicích každoročně až patnáct tisíc zvířat. Převážně se jedná o divokou zvěř, ale počty zvyšují také domácí zvířata, jako jsou psi, kočky, koně nebo krávy. Z 80 % se však jedná o srnčí zvěř. Na vině může být nepozornost řidičů, technická závada na vozidle nebo špatná viditelnost. Někdy řidič zvíře jednoduše přehlédne, jindy skočí do vozovky přímo před auto nebo motorku. Nehoda často končí smrtí na straně zvířete, často i zraněním na straně lidí. Především byste měli vědět, jak se srážce vyhnout a pokud k ní dojde, jak se zachovat.

Jak snížit riziko srážky se zvířetem

Než se dostaneme k tomu, jak se při srážce zachovat, podívejme se, jak jí lze předejít.

  • Opatrnost – bez té to nepůjde. Přestaňte věnovat pozornost spolujezdci a dívejte se výhradně na cestu před sebou. Opatrní buďte především ve večerních a nočních hodinách a během snížené viditelnosti. Ideální je v takových případech vůbec nevyjíždět, a pokud už vyjedete, pečlivě sledovat vozovku. Oči zvířat se v záři reflektorů lesknou a s trochou pozornosti si jich máte šanci všimnout.
  • Dopravní značky – na místa se zvýšeným výskytem zvěře váš upozorní dopravní značky. Buďte k nim pozorní a respektujte je.
  • Rutina – pozor na rutinu v místech, kudy jezdíte pravidelně. Možná jste trasu z domu k prarodičům jeli už tisíckrát a nikdy se nic nestalo, ale to neznamená, že se stát nemůže. Ke každé cestě přistupujte stejně, jako byste danou trasu jeli poprvé.
  • Stádo zvířat – minuli jste jedno zvíře u cesty? Přesto zpomalte. Zvířata se často pohybují ve stádech a o pár metrů až desítek metrů dál mohou být další.
  • Dálková světla – nepočítejte s tím, že byste jimi zvířata vyplašili. Spíše je zmatete a můžete tím naopak i zvýšit šanci, že vám skočí do vozovky.
  • Zvíře neuteče – stojí před vámi na silnici zvíře a vy čekáte, že uhne? Nejspíš se ani nepohne. Pokud jde o vysokou a mláďata obzvlášť, v pocitu ohrožení mají zvířata tendenci ztuhnout. Nepomůžou světla ani troubení. Zastavte a počkejte, až zvíře odejde nebo ho zkuste v případě vysoké zahnat. Za vámi nebo proti vám může jet další vozidlo, které si nemusí zvířete všimnout a může ho ohrozit. Počítejte s tím.

Jak si poradit, když ke srážce přece jen dojde, se dozvíte v článku Co dělat, když srazíte zvíře (část 2)

Už víte, jak se zachovat při srážce se zvířetem? Na našem webu toho najdete mnohem víc. Přečíst si můžete, Jaký potřebujete moto olej, nebo načerpat nové informace v článku Vybíráme rukavice na motorku.

Fotografie