Vybíráme rukavice na motorku

Vybírejte podle stylu jízdy

Vedle svých vlastních nároků budete muset při výběru vhodných rukavic zohlednit také styl jízdy, kterému se chcete věnovat. Důležité je pohodlí, ale také funkce a ochrana, kterou rukavice poskytnou během jízdy proti povětrnostním podmínkám, ale také při pádu. Výběr rukavic ovlivňuje i podnebí, ve kterém se chystáte jezdit. Jiné se vám budou hodit do horkých letních měsíců a jiné budete potřebovat do chladného počasí. Na druhém místě je celkový vzhled outfitu. Jakmile máte jistotu, že jste vybrali bezpečný model rukavic, můžete se dívat i na to, zda vám ladí se zbytkem oblečení, případně jak se v nich stylově cítíte.

Výběr rukavic podle stylu jízdy

Teď už se podívejme na samotný styl jízdy, který je pro výběr rukavic určující. Rukavice, podobně jako další vybavení pro motorkáře, je dnes vyráběno z přírodní kůže nebo umělých materiálů, případně kombinace obojího.

Na motorce bez rukavic

Tohle není ani tak styl jízdy, jako spíše hazard nebo chvilkové přesvědčení, které přepadne některé motorkáře v parných letních dnech. Během pádu se však máte tendenci automaticky něčeho zachytit nebo zbrzdit pád a najednou dřete holou rukou o asfalt. Většina motorkářů pak lituje, že si ty rukavice přece jen nevzala. Zdraví máme jen jedno.

Bezprstové rukavice

Během letních měsíců sahají někteří motorkáři po bezprstových rukavicích. Ty však ochrání pouze vaši dlaň a hřbet ruky. Sice poskytují alespoň minimální ochranu, ale stále to není ono. Je lepší sáhnout po klasických, plných rukavicích. Ty se vyrábí i v letním provedení s ventilačními otvory. Je v nich sice teplo, ale ne takové, abyste to pár hodin nevydrželi.

Off-roadové a motokrosové rukavice

Rukavice na off-road a motokros jsou často podobné. Liší se pouze v detailech podle konkrétních podmínek, kterým je jezdec během jízdy vystaven. Podobně jako letní rukavice, i tyto modely mívají ventilační otvory a navíc jsou lehké a velice odolné. Především by však měly být pohodlné kvůli snadnému ovládání motorky.

Silniční rukavice

Tady se vracíme zpět k pádu na asfalt. Speciálně silniční rukavice jsou navrženy tak, aby ochránily ruce jezdce, pokud spadne na tvrdém povrchu. Velká část dnešních modelů je vyrobena z přírodní kůže, ale lze zakoupit i levnější koženkové, případně textilní rukavice.

Závodní rukavice

Na závodní rukavice jsou kladeny jedny z největších nároků. Hrozí v nich nejen pád na tvrdý povrch, ale zároveň v nich musí být motorka dobře ovladatelná. Také hrozí srážka s jiným jezdcem. Nehoda sice hrozí u jakéhokoli stylu jízdy, ale na závodech její pravděpodobnost roste. Rukavice jsou zpravidla vybaveny i ventilací, aby měl jezdec maximální pohodlí. Pro perfektní ochranu můžete zvolit i takzvané dlouhé rukavice. Jak název napovídá, jedná se o prodlouženou variantu klasických rukavic, chránící kromě rukou také zápěstí a předloktí.

Byl vám článek inspirací? Přečíst si můžete i to, Jaký potřebujete moto olej nebo co obnáší Digitální nomádství na čtyřech kolech.

Fotografie