Co dělat, když srazíte zvíře (část 2)

Jak jednat, když se na vozovce objeví zvíře

V prvním díle jsme se zaměřili na to, jak předejít srážce se zvířetem. Je tu však ještě jeden bod. Pokud před sebou spatříte na vozovce zvíře a nemáte možnost včas zabrzdit, je na zváženou, zda zvíře srazit nebo se mu zkusit vyhnout. Srážka se zvířetem je zpravidla mnohem menší náraz, než kdybyste auto strhli z vozovky a narazili do stromu nebo jiného pevného objektu. Ze srážky se zvířetem vyváznou řidič i spolujezdci zpravidla lépe.

Co dělat, když zvíře srazíte

Nejprve se ujistěte, zda jste vy i případní spolujezdci v pořádku. Pokud máte třeba i jen podezření, že je to potřeba, zavolejte ihned záchranku. V opačném případě volejte policii. Vy i spolucestující si oblečte reflexní vestu, vystupte z auta a rozmístěte kolem vozidla výstražné trojúhelníky. Jestli je to možné, odkliďte vůz nebo motorku z vozovky. Pokud vůz zůstal uprostřed vozovky ve špatně viditelném místě, nezůstávejte v něm. Stoupněte si mimo vozovku, kde budete dobře vidět a kde do vás nemůže nic vrazit. Jestli je zvíře stále naživu, nechoďte k němu. Může být zraněné nebo podrážděné a mohlo by vám ublížit. Ať už ze strachu nebo ze snahy se bránit.

Teprve až jste vy i případní spolucestující v bezpečí, zavolejte asistenční službu patřící k vaší pojišťovně a nahlaste celou situaci jako pojistnou událost.

Pojištění pro všechny případy

Škodu způsobenou divokou zvěří vám nikdo neproplatí. Pro podobné případy byste měli mít havarijní pojištění, případně připojištění. Aby vám byla škoda proplacena, je nutné vždy zavolat policii. Pohlídejte si výši limitů, abyste věděli, jakou částku můžete od pojišťovny žádat.

Pozor na děti a jejich psychiku

Ačkoli se nikomu nic nestalo, pokud jste s sebou měli děti, popovídejte si s nimi. Mohou být otřeseny nejen samotnou nehodou, ale také celou situací kolem zraněného nebo mrtvého zvířete. Pokud je zvíře vážně zraněno, může dojít k jeho utracení – tomu by děti neměly být nikdy přítomny.

Smrt může být pro dítě vážným tématem a může pro něho být mnohem těžší se s ní vyrovnat než pro nás dospělé, kteří jsme už viděli nejedno mrtvé zvíře nebo jsme si prošli přirozeným odchodem, případně uspáním domácího mazlíčka. Promluvte si s dítětem, jak se cítí, a pokud je to třeba, vyhledejte odbornou pomoc. Obraťte se na dětského psychologa, třeba i s odstupem času od celé události. I když se na první pohled může zdát, že dítě vše zpracovalo, opak může být pravdou.

Podívejte se také na první díl seriálu Co dělat, když srazíte zvíře (část 1) nebo si přečtěte, co obnáší Digitální nomádství na čtyřech kolech.

Fotografie