Povinná výbava do okolních států

Co je to povinná výbava?

Pokud auto řídíte, tak byste už z autoškoly měli vědět, co je to povinná výbava. Nikdy ale není na škodu osvěžit si to. Povinná výbava je soubor několika zásadních předmětů, které by nejen měly, ale dokonce musejí být umístěny ve vašem voze. Slouží k zajištění vaší bezpečnosti, k rychlé pomoci, k bezprostřednímu zásahu v případě krize. Není tedy vhodné povinnou výbavu podceňovat a dopustit, aby vám v ní něco chybělo. Ostatně, za neúplnou povinnou výbavu hrozí i pokuty, a to nejen v ČR, ale také v zahraničí.

Povinná výbava v Rakousku

Pojedete do Rakouska? V tom případě bude povinná výbava podobná jako v Česku. Jejím základem jsou reflexní vesty, přičemž povinná je pouze ta pro řidiče (ostatní členové posádky ji mají pouze jakožto doporučenou a musejí si ji obléci například při vystoupení z vozu při nehodě). Dále je to výstražný trojúhelník a neporušená a úplná autolékárnička. Do povinné výbavy se dají řadit i dětské autosedačky – ty jsou povinné do 135 centimetrů, ale i pak do 150 cm výšky, musejí děti sedět na podsedáku. Zimní pneumatiky jsou povinné od 1. listopadu do 15. dubna.

Povinná výbava v Německu

Velmi podobná je situace také v Německu. I tam je základem povinné výbavy výstražný trojúhelník, reflexní vesty a autolékárnička. Platí ale, že tato povinnost se vztahuje pouze na vozy registrované v Německu – pro ostatní vozidla se jedná pouze o doporučenou výbavu. Autolékárnička je v Německu povinná, ale jen pokud tatáž povinnost platí v registrující zemi daného vozidla. Do 150 cm výšky nebo 12 let věku jsou povinné autosedačky. A v případě sněhu a náledí jsou povinné zimní pneumatiky.

Povinná výbava v Polsku

Polsko je v tomto ohledu specifické. Základ sice zůstává podobný – reflexní vesty jsou povinné pro všechny lidi cestující ve voze, autolékárnička je doporučená, výstražný trojúhelník je povinný. Zimní pneumatiky také patří pouze k doporučené výbavě. Děti do 150 centimetrů výšky nebo 12 let věku musejí mít dětskou autosedačku nebo podsedák. A pozor, v Polsku je povinné vozit v autě hasicí přístroj.

Povinná výbava na Slovensku

Slovensko má také podobná pravidla – výstražný trojúhelník je povinný, autolékárnička také, zimní pneumatiky musíte mít od 15. listopadu do 31. března. Reflexní vesta je povinná při výstupu z vozidla a pohybu na vozovce – a to pro všechny bez výjimky. Dětská autosedačka nebo podsedák jsou povinné do 150 centimetrů nebo 36 kilogramů váhy. A co se týká hasicího přístroje, ten je pro osobní vozy jen doporučený – ale vozidla nad 3,5 tuny ho musejí mít povinně.

Přečtěte si také Naučte se pravidla zipování nebo Na motorce kolem světa ve dvou

Fotografie