Jaké vybavení potřebujete na motorku?

Ochrana hlavy

Na motorce to může být nebezpečné, ale o to větší je to adrenalin. Pokud jste milovníkem motorek a už už na ni chcete nasednout a vyjet, měli byste si být jistí, že máte pro případ pádu chráněné celé tělo. Naprostým základem i povinnou výbavou každého motorkáře je přilba. Ta je nejdůležitější součástí ochranného vybavení. Měla by být vyrobena z pevných, kvalitních materiálů, které ochrání hlavu před nárazy. Zároveň by měla dobře sedět a být pohodlná. Při výběru dbejte hlavně na kvalitu a bezpečnostní certifikáty a až tolik nehleďte na cenu.

Pokud vaše přilba nemá výklopný štít, je důležité nosit ochranné brýle, které poskytují ochranu očím před větrem, prachem či hmyzem.

Ochrana těla

Motorkáři nechodí oblékaní v kůži jen proto, že to vypadá drsně a chlapácky. Je to zkrátka proto, že oblečení na motorku se vyrábí zejména z kůže. Oblek musí být kvalitní, odolný, mít různé ochranné prvky a je potřeba, aby tělo chránil nejen při pádu z motorky, ale i před větrem či deštěm. Řada takových motorkářských kombinéz v sobě navíc má různé tvrzené prvky, které chrání zejména ramena, lokty a kolena.

Ochrana končetin

I když máte kvalitní motorkářskou bundu nebo kombinézu, nezapomeňte také na ochranu rukou. Pro ty jsou nejlepší kvalitní rukavice. Ty totiž nejen ochrání dlaně a prsty při pádu, ale zabraňují prokluzování řidítek a ruce v nich nestudí ani při jízdě v mrazu či dešti.

Stejně tak myslete i na kvalitní boty. Nejlepší je koupit si nějaké boty speciálně určené na motorky. Rozhodně by měly být uzavřené, aby ochránily nohy při pádu. A měly by být pevné, aby vám umožnovaly snadno ovládat pedály.

Dítě na motorce

Chcete si vyjet na motorce se svým potomkem? Pozor, v České republice můžete na motorce vozit pouze děti starší 12 let, přičemž platí, že dítě musí dosáhnout na stupačky. Je-li příliš malé, nesmí na motorku.

Dítě by na sobě taktéž mělo mít kvalitní přiléhavé oblečení z vhodného materiálu. Ideální je opět kůže. Dobré je, že na výběr jsou v dětských velikostech bundy i kombinézy. U výběru helmy se řiďte stejnými pravidly jako při koupi dospělácké helmy na motorku. Hleďte hlavně na bezpečnostní certifikaci, helma musí dokonale sedět a měla by být pohodlná. A i dítě by mělo mít při jízdě na motorce ochranné rukavice a kvalitní pevné boty, protože obojí ho může v případě pádu výrazně ochránit.

Zajímáte-li se o svět motorek, přečtěte si určitě také náš článek Na motorce kolem světa ve dvou nebo si přečtěte Jaký potřebujete moto olej?

Fotografie