Jaké vozidlo si vybrat na dlouhé cesty?

Obytný vůz nebo karavan

Kdo se vydává na několikadenní cestu, ale nechce přespávat v hotelu, motelu ani dalších ubytovacích službách, pro toho je karavan jasnou volbou. Pandemie Covidu-19 lidem ukázala, jak je takové cestování s karavanem svobodné a jaké cestovatelům dává možnosti. Proto zájem o ně raketově stoupl.

Karavan si nemusíte hned kupovat, dá se i půjčit. Přitom si můžete vybrat typ, který vám bude nejvíce vyhovovat – jak z hlediska vybavení, tak i počtu osob. V leckterých se pohodlně vyspí i pět dospělých, takže na zahraniční i tuzemskou dovolenou jde o skvělou volbu. Stačí zajet do kempu nebo v nejhorším zastavit na parkovišti a máte vyřešeno.

Mini karavan

Nechce se vám půjčovat si velký karavan? Pokud cestujete sami nebo jen ve dvou, může být řešením mini karavan. Není o moc větší než přípojný vozík za auto a zvládne s ním manipulovat i zkušenější řidič osobního auta. Minikaravan je skutečně mini – najdete v něm místo pro přespání dvou osob, nanejvýš si kleknete (s prostorem na stání nepočítejte), objevíte malou skříňku a topení. Víc uvnitř není. Ale v zadní části minikaravanů je většinou úložný prostor, kam se toho vejde víc než byste čekali. Je tam zpravidla i jakási rozkládací venkovní kuchyňka. Se záchodem a sprchou nepočítejte – ale pro skromnější lidi to stačí. A i cena je oproti běžným karavanům víc než příznivá (nebo se dá i půjčit).

Obytná dodávka

V poslední době roste zájem i o obytné dodávky. Buď si ji už koupíte, nebo si pořídíte klasickou velkou dodávku a svépomocí (nebo s pomocí profesionálů) ji přestavíte na obytnou. Pak musíte přestavbu ještě zlegalizovat na úřadě, načež můžete vyrazit.

V obytné dodávce můžete najít v podstatě totéž jako v karavanu. Místo na spaní tu bývá pro dva dospělé a maximálně jedno malé dítě, vejde se tam kuchyňka, chemický záchod, úložné prostory. Řízení dodávky, stejně jako zaparkování na vybraném místě, je přitom o dost jednodušší než manipulace s obytným přívěsem.

Přespání v autě

Nejlevnějším, i když nejméně pohodlným řešením, je spaní ve vlastním autě. V osobním autě se v jednom vyspíte, maximálně pak ve dvou. Lepší je na to běžná dodávka, která má dost velký úložný prostor – pohodlně se v něm vyspíte na matracích a ve spacících, ale přitom nejste omezeni místem a můžete s sebou vézt vše, co na cesty potřebujete. Nevýhoda je, že musíte cestou hledat možnost umytí (ale leckomu stačí potok nebo jezero) a jídlo. Je to ale dobrodružná dovolená, na kterou jen tak nezapomenete.

Přečtěte si také Jak dobře znáte český bodový systém? nebo Skútr VS moped. Co musíte předem vědět

Fotografie