Skútr VS moped. Co musíte předem vědět

Výhody skútru

Skútr je docela zajímavé vozítko, které může jezdit i docela rychle. Ty nejpomalejší mají objem motoru 50 ccm, ale nejrychlejší už mají 125 ccm a po silnici si to sviští docela rychle. Můžete s nimi jet téměř kamkoliv, některé jsou pro jednoho, jiné dokonce pro dva pasažéry – a s větrem ve vlasech si můžete užívat svou jízdu.

Podstatné je vědět, že pro řízení skútru potřebujete mít řidičský průkaz. Dobrou zprávou ale je, že vám stačí váš běžný řidičský průkaz na osobní automobil, tedy ten skupiny B. Ještě před pár lety tomu přitom bylo jinak a s řidičákem na auto jste mohli řídit pouze nejslabší skútry, zato na ty silnější už jste potřebovali řidičské oprávnění na slabší motorku (takže bylo nutné znovu zamířit do autoškoly).

Výhody mopedu

Druhou možností je pořídit si moped. Ten se od skútru velmi liší, a to skoro ve všem. Jde zejména o to, že moped je jakýmsi křížencem mezi jízdním kolem a motorkou. A jeho výkon nedosahuje výkonu skútru. Mopedy většinou mají motor o objemu 50 ccm a přehnanou rychlost od nich nečekejte. Zpravidla jednou do 50 kilometrů za hodinu. Což ale leckomu nevadí a například senioři to ocení. Případně mladí, začínající řidiči.

Výhodou mopedu je, že díky nízké rychlosti i nízkému obsahu motoru jsou vhodné i pro začátečníky a podle českých zákonů se na nich smí jezdit již od 15 let věku. Neboli nepotřebujete na ně mít řidičský průkaz.

Pojištění mopedu a skútru

Na co byste ale neměli nikdy zapomínat, je povinné ručení. To je typem povinného pojištění, které musí mít každý majitel uzavřené na své vozidlo. Kdybyste zapřičinili nehodu, tak tento typ pojištění kryje škody na majetku druhých osob, stejně jako hradí náklady na léčbu. A protože tyto náklady se mohou šplhat do neuvěřitelných výšin, je potřeba myslet na to. Ostatně, pokud se při policejní kontrole neprokážete platnou zelenou kartou, která potvrzuje existenci povinného ručení, čeká vás tučná pokuta.

A jelikož skútr i moped jsou silničními vozidly, vztahuje se na ně stejná povinnost. Ještě než s nimi poprvé vyjedete, musíte mít sjednané povinné ručení. Dobrou zprávou je, že toto pojištění vás vyjde na maximálně několik stokorun ročně. Pokud zajdete do pojišťovny, u níž už máte sjednané povinné ručení na své auto, tak navíc máte šanci, že vám skútr či moped pojistí zcela zdarma – některé pojišťovny tuto možnost nabízejí k povinnému ručení na auto. A i pokud ne, můžete na toto povinné ručení uplatnit své bonusy, takže pojistné může být třeba i o polovinu nižší. A vy budete při jízdě klidní, protože náklady za případné škody už nepůjdou za vámi.

Přečtěte si také Jak dobře znáte český bodový systém? nebo Autonomní vozidla – budoucnost nebo sci-fi? 

Fotografie