Znáte 3 nejstarší automobilky světa?

 První byl Mercedes

Jezdit v Mercedesu, to obvykle potvrzuje nějaký váš status quo a hodně to o vás vypovídá. Mercedes je srdcovkou mnoha motoristů a mnoho lidí jeho technologie i vozy bezmezně obdivuje. Značka si nese i jasné světové prvenství – její první automobil se objevil již v roce 1885 a tento model z rukou konstruktéra Karla Benze se nazýval Benz Patent Motorwagen.

Zajímavým faktem je, že samotná značka Mercedes-Benz vznikla až v roce 1926, kdy se konkurenční společnost Daimler-Motoren-Gesellschaft spojila s Benzovou firmou na výrobu automobilů. Tento vůz, který ze všeho nejvíc připomínal kočár pro koňské spřežení, nyní tedy historici přisuzují jak mateřské společnosti Mercesesu, Daimleru, tak i samotnému Mercedes-Benz.

Od mlýnků k Peugeotu

Zajímavá je i historie značky Peugeot. Speciální je v tom, že na rozdíl od výtvorů Karla Benze nešlo v prvopočátcích o cílenou výrobu automobilů nebo aspoň něčeho co by auta aspoň vzdáleně připomínalo. Společnost Peugeot totiž vznikla již v roce 1810, a to jakožto slévárna oceli. Proslavila se svými mlýnky na kávu.

Až v roce 1889 se pochlubila svou první parní tříkolkou, kterou pro ni navrhl konstruktér Léon Serpollet. To byl impulz k přechodu od ocelových výrobků k výrobě benzinových vozů. A zajímavostí je, že došlo k rozkolu ve vedení společnosti, ta se rozdělila na dvě a obě po dobu 14 let nesly totožné jméno (a vzájemně si v podstatě konkurovaly), až se v roce 1910 zase spojily v jednu – a ta existuje dodnes, přičemž aktuálně je její součástí i automobilka Citroën.

Tatra se stala králem

Třetí nejstarší automobilkou světa, která zaujala lidi svými prototypy a posléze i funkčními vozy, byla Tatra. Vznikla už v polovině 19. století a původně se v ní vyráběly klasické kočáry a různé povozy za koňská spřežení. Až v roce 1897 byl v továrně vyroben první osobní automobil, který dostal jméno NW Präsident a opět ze všeho nejvíc připomínal kočár pro koně. Už o rok později ale Tatra zazářila se svým prvním nákladním vozem. A i když osobní automobily už Tatra (od roku 1998) nevyrábí, nákladní vozy konstruuje dodnes a jsou velmi ceněné.

Ostatně, v Kopřivnici, kde má automobilka sídlo do dnešních dnů, si můžete klidně prohlédnout, co se tam vyrábí nebo v muzeích nahlédnout do dávné i modernější historie Tatry. Na výběr tam máte jak Technické muzeum Tatra Kopřivnice, tak i Muzeum nákladních automobilů Tatra. A stojí to rozhodně zato.

Prostudujte s námi i Nejkurióznější předpisy, které opravdu platí nebo zjistěte, jaká jsou Nejdražší auta světa – splněný klukovský sen.

Fotografie