Nejdražší auta světa – splněný klukovský sen

Mercedes-Benz 300 SLR

Nejdražším autem všech dob se stal Mercedes z roku 1955, který se prodal za neuvěřitelných 3,3 miliardy korun. Tento zvláštní a zajímavý skvost byl ve své době verzí závodního speciálu a šlo o praktické vozidlo pro běžný silniční provoz. Na světě existují pouze dva kusy tohoto vozu, což jej dělá ještě vzácnějším. 

Ferrari 250 GTO

Na druhém a třetím místě se umístil stejný vůz. Ferrari 250 GTO z roku 1962. Dražší z obou vozů se prodal za 1,1 miliardy korun, což byl na dlouhou dobu rekord. Na dražbu jej dovezl pětinásobný vítěz Le Mans Derek Bell. O auto měli zájem hned tři kupci, proto se cena vyšplhala do astronomických výšin. 

Druhý vůz Ferrari 250 GTO byl vydražen za 880 milionů korun a i tento kousek dlouho držel rekord. Na silnici potkáte pouze 39 kusů těchto závodních aut. 

Ferrari 335 Sport

Další slavné drahé auto z dílny Ferrari sjelo z výrobní linky v roce 1957. Přestože tento konkrétní model zde není příliš známý, tak na závodních okruzích doslova řádil. Zúčastnil se závodů Le Mans, Mille Miglia nebo 12 hodin Sebringu. 

Mercedes-Benz W196R

Zástup vozů Ferrari pročísneme dalším krasavcem značky Mercedes-Benz. Tento konkrétní model z roku 1954 se zúčastnil závodů formule 1. Jde o dokonale zachovaný monopost, který jako jediný svého druhu vlastní fyzická osoba. Všechny ostatní kusy tohoto vozu vlastní sama automobilka a nemá v úmyslu je prodávat dále. Monopost se vydražil za krásných 683 milionů korun. 

Ferrari 290 MM

Ferrari 290 MM z roku 1956, které se prodalo za 647 milionů korun, se pyšní naprosto neobvyklou historií. Přímo tento kus se zúčastnil závodu na tisíc mil Mille Miglia. Za volantem seděl Juan Manuel Fangio a dvanáct hodin zvládl jako jeden z mála účastníků řídit zcela sám. Závod těžce poznamenaný deštěm ukončil na krásném čtvrtém místě. 

Ferrari 275 GTB/4 

Ferrari 275 GTB/4 „NART“ Spider vyrobené v roce 1967 bylo vydraženo za 635 milionů korun. Opět jde o velmi výjimečné vozidlo. Tentokrát ne svými zkušenosti, ale počtem. Tato verze se prodávala bez střechy a vzniklo jí pouze 10 kusů, takže jde o opravdu vzácný kousek do sbírky. 

Aston Martin DBR1

Ve výčtu přeskočíme několik Ferrari, které jsou si velmi podobné, a posuneme se až na Aston Martin z roku 1959 za 520 milionů korun. Přestože v současném žebříčku se nachází až na 9. místě, tak jde o nejdražší britské auto. Tento konkrétní vůz vyhrál v roce 1959 tisíc kilometrů na německém Nürburgringu. 

Přečtěte si také o kuriózních nehodách, které se opravdu staly. Do budoucnosti nahlédněte v článku o autonomních vozidlech.

Fotografie