Nejkurióznější předpisy, které opravdu platí

Neznalost neomlouvá 

Než se pustíme do samotných kuriozit, tak si připomeňme, že neznalost zákona nijak neomlouvá. Proto, když vyjedete za hranice nebo si na dovolené půjčíte auto, tak si předem nastudujte rychlostní limity a jiné důležité výjimky z pravidel. 

Podivné předpisy v Evropě

Za první kuriozitou se nemusíme vydávat nijak daleko. V sousedním Německu platí, že na dálnici nesmíte zastavit. Na jednu stranu tento předpis chrání před nebezpečnými situacemi, ale když vám dojde benzín nebo se vám udělá špatně, tak máte prostě smůlu.

Řekové dávají přednost vozům, které vjíždí na kruhový objezd. To znamená, že přednost funguje přesně opačně než u nás. Zajímavé situace vznikají v přímořských letoviscích, kde se spousta lidí přepravuje na kole a na kruháči mají také přednost. 

Ve Španělsku by měl řidič s brýlemi vozit v autě jedny náhradní, kdyby ty svoje náhodou zapomněl. Ve Francii se zase řidič neobejde bez alkoholtesteru. Pokud trávíte dovolenou na Kypru, tak zapomeňte na osvěžení za volantem – hrozí pokuta za jídlo i pití. 

Na východě mají také svoje

V Rusku dbají na čistotu. Nesmíte jezdit se špinavým vozem, ale umývat jej můžete pouze na svém vlastním pozemku nebo v myčce aut.

Makedonci nesmí vozit opilého spolujezdce na předním sedadle. Opilcům jsou určena zadní sedadla, ale jak se řeší situace v dodávce s jednou řadou sedadel, není jasné. 

Spojené státy a jejich archaické zákony 

Spojené státy jsou domovem mnoha absurdních zákonů. Mnohé z nich vznikly před více než sto lety a přestože se doba výrazně změnila, tak zákony zůstaly stejné. 

Ve státě Montana nesmíte převážet v kabině vozu ovce. O jiných zvířatech však nepadlo ani slovo. 

V New Jersey by se mělo při předjíždění troubit, což naštěstí není vyžadováno. Při současném provozu si to ani neumíme představit. 

V Alabamě nesmíte řídit se zavázanýma očima, kdyby vás to náhodou napadlo, tak riskujete pokutu. 

V San Franciscu si dejte pozor na to, čím myjete auto. Pokud se rozhodnete pro použité spodní prádlo a jste u veřejné myčky, tak vás může čekat pokuta. Raději si vezměte hadr. 

V Minneapolisu do konkrétní ulice Lake Street nesmí vjet černá auta. Proč tomu tak je, nebylo nikde napsáno. Ani tento předpis však není přísně vymáhán. Ostatně většina těchto archaických předpisů slouží spíše k pobavení.  

Pokud vás zajímají další kuriozity ze světa automobilů, tak si přečtěte o zajímavých dopravních nehodách. Možná vás budou zajímat také nejdražší auta světa.

Fotografie