Výměna motorového oleje – vše, co musíte vědět

Funkce oleje v motoru

Mnoho řidičů jej mění pravidelně a přesně jako hodinky a řídí se doporučením výrobců. Jsou však řidiči, kteří se s tím příliš nepářou a klidně jezdí s olejem za zenitem.

Motorový olej plní mnoho důležitých funkcí a je nezbytný pro správný chod většiny druhů motorů. Jedině správně promazaný motor vám zajistí bezproblémový chod a spolehlivost. Je také významně prodloužena jeho životnost. 

Funkce motorových olejů:

  • promazání spojky
  • ochrana proti rzi
  • promazání všech konstrukčních prvků motoru
  • chlazení motoru
  • čištění a prevence karbonizace
  • ochrana před opotřebením pístu
  • mazání pohonné jednotky

Pokud nebudete měnit motorový olej v pravidelných intervalech, tak dochází k horšímu promazávání a opotřebení. Velmi zanedbané motory se mohou dokonce zadřít. Zadřený motor patří mezi nejhorší poruchy a zasáhne-li závada také rozvody, tak je čas na jeho výměnu. Dodržováním intervalů a pravidelným servisováním vozu tomuto snadno předejdete. 

Jak často měnit motorový olej

Někteří výrobci motorových vozidel uvádějí v uživatelské příručce doporučený interval měnění motorového oleje po 30 tisících kilometrech. To je však velmi dlouhý interval, který rozhodně nemusí stačit. Některé modely vozů mají upozornění na výměnu oleje právě po 30 tisících kilometrech. Ve většině případů lze interval změnit a nastavit upozornění podle vašich potřeb. 

Doporučení mechaniků je poněkud jiné – olej měňte po 10 až 15 tisících kilometrech. Tento interval většina řidičů zvládne bez problémů najet během jednoho roku. Pokud k nim nepatříte, tak olej vyměňte po 12 až 18 měsících. 

Při výměně oleje nechte rovnou vyměnit i olejový filtr. Jeho životnost se udává přibližně stejná jako u motorového oleje. Zanesený olejový filtr opět výrazně snižuje promazání motoru. V některých chytrých poučkách se dozvíte, že ušetříte za výměnu oleje, když necháte vyměnit pouze filtr. Vyježděný olej v kombinaci s novým filtrem vám ale dobrou službu neodvedou. 

Zvládnu to sám? 

Výměna motorového oleje není nikterak náročný úkon a každý průměrně zdatný kutil ji zvládne sám. Důležité je však dodržování konkrétních instrukcí od výrobce a bezpečnostních předpisů. Možná se těšíte, že ušetříte peníze navíc, když použijete levnější olej než v servisu, ale mějte se na pozoru. Horší specifikace oleje způsobí opotřebení a zkrátí životnost motoru. Nedostatečná viskozita stojí také za problémy se zapalováním. 

Pokud vás téma olejů zajímá, tak si přečtěte také Jaký potřebujete moto olej? Správná péče o automobil je nezbytná pokud žijete na čtyřech kolech. Více na toto téma se dočtete v Digitální nomádství na čtyřech kolech. 

Fotografie