Dotace na elektromobily – co můžete využít?

Vysoká cena

Pořizovací cena elektromobilu není nízká. Obvykle neklesá pod půl milionu korun a lepší modely stojí milion a víc. Není tak divu, že ti, kteří by chtěli jezdit ekologicky, ale zároveň nevydělávají tolik, si elektromobily nepořizují. Pomoci by tomu mohly státní dotace, ale ty bohužel aktuálně neexistují. Respektive, neexistují pro normální lidi. Stát se snaží elektromobily propagovat a podsouvat je úřadům, neziskovým organizacím, dopravnímu podniku v Praze a dalším institucím. Aby si je kupovaly a využívaly je namísto aut se spalovacími motory, nabízí jim k tomu dotace, a ne malé.

Ekomobilita

Ministerstvo životního prostředí už od minulého roku nabízí dotace na nákup elektromobilů (nebo aut na vodíkový pohod,), a to v rámci Výzvy ekomobilita. V rámci ní slibuje příspěvek pro obce, kraje, dobrovolné svazky obcí, státní či národní podniky, správu železnic, státní organizace, státní příspěvkové organizace, veřejné výzkumné instituce a výzkumné organizace, veřejnoprávní instituce, městské části hl. města Prahy, příspěvkové organizace nebo školy.

Jejich oprávnění zástupci mohou až do 15. prosince 2023 požádat o příspěvek na nákup elektromobilu. Na osobní automobil lze od státu získat až 300 tisíc korun, na nákladní automobil do 3,5 tuny je to 500 tisíc korun, na malá užitková vozidla 200 tisíc korun, na motorky 30 až 50 tisíc korun, na minibusy 1 milion korun. Příspěvek lze navíc čerpat i na stavbu dobíjecích stanic, přičemž výše dotace v tomto případě činí 30 tisíc korun.

Dotace pro občany

Co si máte počít, jste-li jen obyčejnou fyzickou osobou? V tom případě můžete využít pouze dotaci, která je vypsána v rámci programu Nová zelená úsporám. Na koupi elektromobilu vám ale nikdo nic nedá. Jediné, na co můžete získat příspěvek od státu, je na stavbu vaší osobní, tedy neveřejné, dobíjecí stanice. Pokud si takovou chcete vybudovat na pozemku u svého rodinného domu, nebo třeba na vhodném místě u bytového domu, v němž bydlíte, stát vám pomůže. Na dobíjecí stanice u domů je možné získat dotaci až 15 tisíc korun. Spuštění dotací na ekomobilitu přitom proběhlo v září 2023, žádat můžete elektronicky, a to ještě před před zahájením stavby nabíjecí stanice, v jejím průběhu nebo klidně až po dokončení prací.

To, že vám bude dotace přiznána, není jisté na 100 procent. Pokud ale splníte všechny podmínky, měli byste uspět. A i když vám stát nezaplatí celou dobíjecí stanici, i takový příspěvek se hodí.

Přečtěte si také Jak dobře znáte český bodový systém? nebo Jaké vozidlo si vybrat na dlouhé cesty?

Fotografie