Zpříjemněte si cesty autem v zimě

Žádná námraza 

Pokud máte garáž, tak se vás škrábání po ránu netýká. V klidu vyjedete s autem a hned můžete odjet. Pokud však garáž nemáte, tak vás čeká nepříjemné škrábání skel. Pomoci vám může plachta na přední sklo nebo takzvaná přenosná garáž v podobě velkého vaku na auta. Přenosná garáž je vyrobena z nepromokavého materiálu, který je zároveň paropropustný. I negarážované auto tak ochráníte před vlhkem a nežádoucí korozí. 

Usnadněte si škrábání skla

Škrábání skel nebaví asi nikoho z nás. Nejhorší je, když začne mrznout, a vy jste ještě do auta nedali škrabku. To pak sáhnete po první věci, kterou najdete, nebo sklo očistíte rukávem. Skvělá vychytávka je škrabka spojená s koštětem na odmetání sněhu. Sníh na střeše při jízdě vám může přinést pěknou pokutu. Ruce v teple vám zajistí také škrabka všitá do teplé rukavice. 

Vždy připraveni

V zimě se snadno dostanete do nechtěných situací. Zapadnete do velké závěje, nevyjedete prudký kopec nebo se zaseknete v dlouhé koloně. Buďte na tyto situace připraveni a vybavte své auto teplou dekou, rukavicemi, čepicí. Na škodu není ani pár energeticky bohatých tyčinek či čokoláda. Samozřejmostí je pak adekvátní zimní výbava a zimní gumy. 

Teplo pro vaše ruce 

Některá auta s bohatou výbavou disponují vyhřívaným volantem, což je lahoda pro naše ruce. Starší modely v základní výbavě tuto vymoženost nemají. Naštěstí existuje potah na volant, který snadno natáhnete, a nic vás nebude studit. Pro opravdové zmrzlíky existuje vyhřívaný potah na zapojení do zásuvky zapalovače. 

Ohřejte si záda

Další ohřívací věcičku také snadno zapojíte do zásuvky zapalovače. Je jí vyhřívaný potah na sedačku. Ten opět budete muset pořídit do méně vybavených automobilů. Instalace je velmi snadná a během chvíle si budete užívat příjemné teplo. 

Trik na zamlžená okna

Zamlžená okna pěkně znepříjemní řízení v zimě. Ráno vyjedete a po chvíli téměř nevidíte ven. Leštit okno během jízdy hadrem nebo rukávem není příliš bezpečné ani efektivní. Pokud vaše auto nemá funkci odvlhčení skel, tak zkuste trik s kočkolitem. Ten totiž saje vlhkost, a když naplníte velkou ponožku směsí do kočičího záchodu, tak vysaje vlhkost na předním skle. 

Bezpečnost na cestách

Zima přináší nejen ztížené podmínky na cestách, ale také kratší dny a mnoho hodin tmy. Pro zajištění bezpečnosti na cestách je proto důležité mít funkční osvětlení. Mnoho nehod se stane právě kvůli nedostatečné viditelnosti. V tomto ohledu může být instalace světlometů s technologií LED nebo xenonovými výbojkami velkým přínosem. Tyto moderní světlomety poskytují jasnější a konstantní osvětlení silnice, což vám umožní lépe rozpoznávat překážky a reagovat rychleji.

Ovládejte své vozidlo i v náročných podmínkách

Zimní počasí často zahrnuje i náledí a sníh na silnicích, což ztěžuje řízení a brzdění. Pro zlepšení trakce a bezpečnosti doporučujeme zainvestovat do sad zimních pneumatik. Tyto pneumatiky mají speciální dezén a složení, které zajišťuje lepší přilnavost na kluzkém povrchu. Při výběru zimních pneumatik dbáme na to, aby byly homologovány pro použití v naší zemi a splňovaly všechny bezpečnostní normy.

Udržte si pohodlí i v náročných podmínkách

Být v autě v zimě může být výzvou, pokud nemáte dostatečné vytápění. Pro zachování komfortu a pohodlí na dlouhých cestách za studena se můžete rozhodnout pro speciální hřejivé deky, které zaručí, že vám bude v autě vždy příjemně teplo. Tyto deky se jednoduše zapojí do zásuvky zapalovače a umožní vám užívat si cestování bez zimního chladu.

Připravte se na dlouhé cesty

Pokud plánujete dlouhé cesty v zimních podmínkách, je dobré mít v autě i několik základních náhradních dílů a vybavení pro případ nouze. Patří sem startovací kabely, kompresor na nafukování pneumatik, lopata na sníh a de-icing spreje na zamrzlé zámky. Tyto předměty vám mohou ušetřit hodně starostí a zlepšit vaši schopnost reagovat na neočekávané situace na cestách.

Přizpůsobte jízdu podmínkám

Posledním, ale velmi důležitým hlediskem bezpečnosti na zimních cestách je samotný styl jízdy. Upravte svou rychlost dle aktuálních podmínek, držte bezpečnou vzdálenost od ostatních vozidel a vyvarujte se prudkých manévrů. Sledujte předpověď počasí a zůstaňte informováni o stavu silnic. Pokud je to možné, plánujte své cesty tak, abyste se vyhnuli silnicím v kritickém stavu.

Co dělat, když srazíte zvíře, se dozvíte v našem dalším článku. Majitele elektromobilů zase potěší Dobíjecí stanice po celém Česku.

Fotografie