Dobíjecí stanice po celém Česku

Dobíjecí stanice po celém Česku

Řada lidí dosud váhala s pořízením elektromobilu kvůli nedostatku dobíjecích stanic a po dlouhou dobu také poměrně krátkému dojezdu samotných elektromobilů a vysoké ceně. Tato situace se začala brzy překlápět a v současné době máme k dispozici již řadu dobíjecích stanic po celém Česku a cenově dostupné vozy. Navíc si elektromobil pohodlně nabijete i doma v garáži.

Výrobci se během posledních let předháněli v tom, kdo přijde s lepším modelem. Konkurence je v tomto oboru jedině přínosem. V počátcích to bylo několik modelů, ve které neměli lidé příliš důvěru a které byly navíc vhodné svou dojezdovou vzdáleností spíše do města na nákupy. Doba však pokročila a my si můžeme vybírat z řady zajímavých variant, každý dle svých vlastních preferencí a konkrétního využití.

Svět elektromobilů je plný novinek

V důsledku současné situace přinesl letošní rok řadu novinek, které obohatily a posunuly kupředu celý svět elektromobilů. Už teď je jisté, že je to pouze začátek a řada novinek nás v příštích letech teprve čeká.

  • ČEZ a Pražská energetika – na výstavbě sítě dobíjecích stanic se výrazně podílí společnost ČEZ a Pražská energetika.
  • Praha – nejvýkonnější dobíjecí stanice najdeme stále v Praze. Zároveň je zde největší koncentrace elektromobilů. Je zde registrovaná až pětina všech elektromobilů v Česku.
  • 17 tisíc dobíjecích stanic – začátkem letošního roku podpořilo ministerstvo dopravy zbudování 2 300 dobíjecích bodů. Během roku jich byla celá řada ve výstavbě. Ještě loni to bylo 1 500 dobíjecích bodů v rámci přibližně 800 dobíjecích stanic. Výhledově by mělo vzniknout 17 tisíc dobíjecích stanic.
  • 10 tisíc elektromobilů – koncem roku 2021 bylo v Česku registrovaných až 10 tisíc elektromobilů.
  • Mapa elektrostanic – na internetu lze dohledat mapy elektrostanic a během chvilky tak zjistit, ke které máte zrovna nejblíže a jaké jsou její konkrétní specifikace.

Výrazným rozvojem dobíjecích stanic se Česko blíží světové úrovni co se kvality a pokrytí týče. Jedná se o nezanedbatelný krok v rámci celkové globalizace a zapojení se do infrastruktury okolního světa. Kvůli zdražování benzinu a nafty se pro řadu lidí stává provoz běžného automobilu neekonomickým. Ceny elektromobilů jdou neustále dolů, takže je možné, že se časem stanou jediným řešením současné situace.

Zaujaly vás informace o nabíjecích stanicích? Přečtěte si také naše dva praktické články Co dělat, když srazíte zvíře (část 1) a Co dělat, když srazíte zvíře (část 2).

Fotografie