Elektromobil - ekologické řešení dnešní doby

Ekologie jako stavební pilíř společnosti

Technologický a průmyslový rozmach s sebou nutně přinesly nové otázky, které bylo nutné začít postupně řešit. Nejen na úrovni společnosti, ale také v rovině nás jednotlivců, tedy v každodenním životě. Postupně se vynořila řada ekologických přístupů, od veganství přes minimalizaci vyprodukovaného odpadu až po odmítání letecké dopravy.

V souvislosti s běžnou osobní dopravou začaly vznikat carsharingové projekty, jejichž cílem je sdílení aut více lidmi při dojíždění do práce nebo vození dětí do školky. Na to brzy navázal zájem o pohon vozů. Vývoj celé situace urychlilo také zdražení fosilních paliv. Prvních pár elektromobilů na trhu brzy vystřídala široká nabídka vozů, ze které si vybere každý.

Jak si stojí elektromobily v Česku?

Počet elektromobilů a dobíjecích stanic v Česku neustále roste. Jaká byla čísla v polovině letošního roku?

  • Osobní elektromobily – v polovině roku 2022 bylo v Česku 12 325 registrovaných osobních elektromobilů.
  • Motocykly a skútry – k tomu můžeme připočítat 7 476 motocyklů a skútrů na elektrický pohon.
  • Autobusy – autobusů bylo v polovině roku 128.
  • Nákladní vozy – nákladních vozů jezdilo v Česku 809.

Podle statistik se prodeje elektromobilů ztrojnásobily. Přispěla k tomu i současná ekonomická krize. Řada lidí si již nemůže dovolit provoz klasického automobilu na pohonné hmoty, takže volí z dlouhodobého hlediska ekonomickou variantu, kterou jsou elektromobily.

Elektrokoloběžky a elektrokola

Ekologický přístup se zdaleka netýká pouze aut. Neunikly ani kola a koloběžky. Ve velkých městech se rozrostla řada projektů nabízejících za drobný poplatek elektrokola a elektrokoloběžky, které si můžete jednoduše půjčit z místa, kde je najdete. Jakmile je nebudete potřebovat, stačí je opět zanechat kdekoli v rámci města.

Vlaky jako ekologická doprava

Svou renesanci zažívají také vlaky. V minulém roce se stalo moderní jezdit vlakem do Chorvatska, letos trend ještě posílil díky sociálním sítím a rozrostl se i na další země. V kombinaci s digitálním nomádstvím se jedná o ideální způsob slow travelingu, tedy pomalého cestování.

Elektromobily a dotace

Ne všem stačí jako pádný argument pro pořízení elektromobilu současná cena pohonných hmot. Řada států proto přistoupila k dotacím pro všechny, kteří by si rádi pořídili vlastní elektrovůz, ale v současné době je pro ně finančně nedostupný.

Zajímáte se o elektromobily? Přečtěte si náš další článek Dobíjecí stanice po celém Česku. Nebo se podívejte, co obnáší Digitální nomádství na čtyřech kolech. Vyrazit můžete i v elektromobilu.

Fotografie