Domácí nabíječky na elektromobily se stávají hitem

Veřejné nabíjecí stanice

Majitelé elektrických aut mají několik možností, jak a kde nabíjet baterie svých vozů. Dojezdová vzdálenost těchto moderních aut není v žádném ohledu srovnatelná s vozy se spalovacími motory, takže elektromobilisté musejí na dobíjení myslet vždy včas a s velkým předstihem. Řada z nich nabíjí na cestách, takže si najdou veřejnou nabíjecí stanici, u ní si udělají přestávku, dobijí auto a pak pokračují v cestě. Takových nabíjecích stanic postupně vzniká čím dál víc, a to nejen v Česku, ale samozřejmě i v zahraničí. Přesto často pro všechny zájemce nestačí.

Doma ze zásuvky

Druhou možností je nabíjení doma, a to z běžné elektrické sítě. Většina lidí elektromobil nabíjí ze zásuvky. Což samozřejmě lze. Ale může to s sebou přinášet řadu komplikací. Například pokud je zásuvka daleko, musíte používat prodlužovačku (a třeba ne jen jednu). Pokud parkujete na ulici a ne na svém pozemku, může to být téměř nemožné. A nakonec – nabíjení ze zásuvky je mnohem pomalejší než z nabíjecí stanice. Baterie vozu se do plné kapacity může nabíjet třeba i den nebo dva – což není úplně praktické.

Domácí nabíječky

I proto se čím dál víc prosazuje třetí řešení – domácí nabíjecí stanice. Princip jejich fungování je velmi podobný jako u veřejných nabíjecích stanic, ale vypadají obvykle elegantněji a můžete si je nechat nainstalovat přesně tam, kde je potřebujete. Takovéto nabíjecí stanice jsou navíc mnohem rychlejší, než když nabíjíte elektromobil ze zásuvky – takže není problém mít nabito do pár hodin. A nemusíte se bát, že takové zařízení bude příliš narušovat estetiku vašeho domu. Jedná se o nevelkou „krabici“ přimontovanou na zeď, která vám nikde nebude překážet a brzy si na ni zvyknete natolik, že ji už nebudete ani registrovat.

Chytré funkce

Domácí nabíjecí stanice může být zcela jednoduchá a téměř primitivní – zkrátka k ní připojíte automobil a jen počkáte, než se nabije. Hotovo. Nic víc neumí, možná má ještě displej ukazující stav nabíjení, ale toť vše.

Ale pak jsou tu ještě chytré nabíjecí stanice, které mají tolik funkcí, že vám z nich půjde hlava kolem. Můžete je připojit na Wi-Fi a ovládat svým chytrým telefonem nebo tabletem. Můžete si kdykoliv pohrávat s jejich nastavením. Mají různé bezpečnostní funkce. Některé mají možnost nastavování automatického sepnutí přesně v čas, který potřebujete. A tak dále. Takže nabíjení elektromobilu se pro vás konečně stane moderní a vysoce pohodlnou záležitostí.

Přečtěte si také Výměna pneumatik se blíží. Proč je to důležité? nebo Autonomní vozidla – budoucnost nebo sci-fi? 

Fotografie